FAQ

Co to jest regiopedia?

REGIOPEDIA jest internetową encyklopedią regionów, którą tworzyć mogą wszyscy internauci. Na stronach swoich regionów internauci zamieszczają hasła z sześciu dziedzin. Są to kategorie Ludzie | Wypoczynek | Przyroda | Miejsca | Historia | Kultura.

Do każdego wpisu można dołączyć zdjęcie, nagranie wideo, zlokalizować opisywane miejsce na mapie satelitarnej. Na każdej z podstron regionalnych są także najświeższe informacje z regionu, przygotowywane przez dzienniki grupy prasowej Media Regionalne.

Jak dodać nowe hasło?

Aby dodać nowe hasło musisz być Użytkownikiem portalu. Dlatego też najpierw musisz założyć swoje konto. Mając konto możesz dodawać nowe hasła, zdjęcia, uzupełniać hasła przygotowane wcześniej przez innych Użytkowników portalu.

Czy przygotowane przez mnie hasło może być wykorzystane przez jakąś redakcję?

Tak. Każdy materiał zamieszczony na portalu może być wykorzystywany przez dzienniki Mediów Regionalnych.

Czy przygotowane przez mnie hasło od razu znajduje się na stronie Regiopedii?

Tak. Jest to hasło opatrzone komentarzem „Treść nie została jeszcze zweryfikowana przez Administratora”..

Ile czasu ma Administrator, aby sprawdzić moje hasło?

Administratorzy weryfikują hasła na bieżąco. Jednak może się zdarzyć, że sprawdzenie dużej ilość haseł wymaga sporo czasu.

Czy mogę zmieniać lub uzupełniać treść hasła, jeśli treść hasła nie została jeszcze zweryfikowana przez Administratora?

Tak, w każdym wprowadzonym haśle, również tym nie zweryfikowanym przez administratora, jest możliwa zmiana.

Znalazłem błąd w haśle, ale nie jestem zalogowany do systemu. Co mam zrobić?

Możesz zgłosić ten fakt przesyłając maila Administratorowi strony. Jednak najlepiej będzie, jeśli założysz konto. Z chwilą założenia konta masz uprawnienia Użytkownika portalu i możesz naprawić błąd popełniony przez innego Użytkownika.

Jak dodać zdjęcie do hasła?

Możesz dodać zdjęcie wykorzystując pole „Załączniki” w edycji hasła albo skorzystać z boksu Multimedia, klikając link „Dodaj zdjęcie”.

Jak dodać film do hasła?

Możesz dołączyć film korzystając z boksu Multimedia, klikając link „Dodaj film” i załączając plik video na serwer Regiopedii. Jest też możliwe dodanie linku zewnętrznego do filmu (np. umieszczonego w portalu YouTube).

Wchodząc na przykład w kategorię „Historia” widzę tylko hasła z mojego regionu. Czy mogę zobaczyć wszystkie hasła z tej kategorii znajdujące się w Regiopedii?

Tak, można zobaczyć wszystkie hasła w dowolnej kategorii tematycznej. Wystarczy zmienić kryterium wyszukiwania z „aktualny region” na „cały serwis”.

Jak można skomentować zamieszczone hasło?

Kliknij w ramkę „Komentarz” znajdującą się nad tytułem hasła i wstaw swój komentarz.

Bardzo interesuje się historią mojego regionu. Czy mogą nawiązać współpracę z projektem Regiopedia?

Tak. Chcemy w niedalekiej przyszłości najaktywniejszym Użytkownikom portalu przekazać uprawnienia Administratorów. Najaktywniejsi i najrzetelniejsi Użytkownicy otrzymają od nas takie propozycje drogą mailową.

Jak szukać informacji w Regiopedii?

Wpisz szukane hasło w pole „Szukaj”. Zalecamy podawanie hasła w postaci rzeczownika w liczbie pojedynczej. Postaraj się wpisać wyraz bez błędów.

Gdzie mogę znaleźć poprzednie wersje wpisów?

Kliknij na przycisk „Wersje", znajdujący się nad tytułem każdego wpisu. Zestawienie tabelaryczne pokaże wszystkie zmiany dokonywane w treści wpisu od momentu jego opublikowania.

Kto sprawdza rzetelność haseł?

Wszyscy Użytkownicy Regiopedii i Administrator. Błędy i nadużycia są wyłapywane tak szybko jak to możliwe. Zachęcamy Użytkowników do przedstawiania źródeł, na których opierają swoje teksty.

Kto jest autorem poszczególnych wpisów?

Zwykle hasło jest wynikiem pracy wielu osób. Oczywiście zawsze jest ktoś, kto jako pierwszy utworzy hasło. Jeśli jesteś Użytkownikiem możesz sprawdzić historię zmian. Wtedy będziesz wiedział , kto najczęściej wprowadzał zmiany. Jeśli masz uwagi co do treści, możesz je wstawić do funkcji „Komentarz” lub poprawić treść wpisu.

Jeśli w Regiopedii nie ma hasła, to czy nie będąc użytkownikiem, mogę zaproponować jego utworzenie?

Tak. Jeśli chcesz, żeby ktoś stworzył nowe hasło, to skontaktuj się mailem z Administratorem.

Mam wiele informacji, które chcę opublikować w Regiopedii. Jak to zrobić?

Twoje wpisy powinny być zgodne z dostępnymi dla wszystkich źródłami. Pamiętaj, że tworząc hasło nie możesz łamać praw autorskich. Hasła wpisane przez Ciebie mogą być zmieniane i wykorzystywane przez dzienniki Mediów Regionalnych na różnych polach eksploatacji.

Jak tworzyć nowe hasła?

Każde hasło powinno mieć encyklopedyczny charakter, należy je pisać przystępnym językiem. Pamiętaj, by nie naruszać praw autorskich. Dopuszczalne jest cytowanie, jednak z wyraźnym podaniem źródła cytatu. W sytuacjach kontrowersyjnych, np. dotyczących niejednoznacznie ocenianej postaci historycznej, wskazane jest zachowanie neutralnego punktu widzenia, zaprezentowanie różnych poglądów na temat danej postaci..

Jak poprawić błąd w haśle?

Jeżeli posiadasz konto w Regiopedii możesz skorzystać z opcji „Edytuj” i zmienić treść hasła.

Natknąłem się na hasło, które – moim zdaniem - powinno być usunięte ze strony. Co mam zrobić?

Kliknij w link „Zgłoś nadużycie” znajdujący się na dole każdego artykułu i wyślij formularz z informacją do moderatora Regiopedii.

Znalazłem ciekawy tekst w gazecie. Czy mogę go wstawić do Regiopedii?

Tak, ale tylko wtedy, gdy masz pisemną zgodę autora, lub osoby mającej prawa do publikowanej treści.

Czy każdy może pisać hasła do Regiopedii?

Tak. Jeżeli jest Użytkownikiem i przestrzega zasad określonych w regulaminie.

Czy mogę zlikwidować swoje konto?

Nie, samodzielnie nie możesz zlikwidować swojego konta. Konto może usunąć Administrator Twojego regionu. Napisz do niego wiadomość z prośbą o usunięcie konta. Listę Administratorów znajdziesz na stronie Kontakt.

Czy mogę zmienić nazwę konta?

Nie, samodzielnie nie możesz zmienić nazwy Twojego konta. Napisz wiadomość do Administratora Twojego regionu z prośbą o zmianę nazwy.

Kim są moderatorzy i co robią?

Moderator jest reprezentantem Mediów Regionalnych, który w aktywny sposób wspiera regionalne strony Regiopedii. Ma on uprawnienia większe niż zwykli Użytkownicy, pomaga im w edytowaniu wpisów, dba o rozwój projektu. W niedalekiej przyszłości zamierzamy wyposażyć najaktywniejszych Użytkowników Regiopedii w uprawnienia przysługujące dzisiejszym Administratorom.

Czy do hasła w Regiopedii mogę dołączyć film lub plik dźwiękowy?

Oczywiście, przy każdym haśle znajdują się ikony „Dodaj film" i „Dodaj zdjęcie". Kliknij na nie i wypełnij formularz, aby dodać określoną zawartość.

Jak dołączyć do konkursu dla szkół

Szczegółowe instrukcje na temat tego jak dołączyć do konkursu dla szkół znajdują się pod linkiem:
Jak zbierać punkty dla szkół